Meloe

Meloe
Wéry, Émile Auguste (1868 - 1935)  
olej / płótno  
41 x 56  
1899  
Galeria Rogalińska Edwarda Aleksandra Raczyńskiego  
MNP FR 281 (d. Mo 1192)  
Fundacja im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu  
Galeria Rogalińska Edwarda Aleksandra Raczyńskiego  
zakup  
Galeria Sztuki Europejskiej  

Émile Auguste Wéry (1868 - 1935) artysta francuski, ukończył paryską Académie Julian. Przez lata przyjaźnił się z Henri Matissem, z którym w latach 90 XIX wieku zajmowali sąsiednie pracownie w Paryżu. Regularnie wystawiał swoje prace m.in. na Salonach Sociéte des Artistes Français, na których był nagradzany. Tworzył w nurcie naturalizmu, inspirował się impresjonizmem. Obrazował głównie widoki bretońskie.
 
Opis obrazu:
 
Artysta ukazuje dziewczynkę w pozycji siedzącej, w ujęciu do kolan. Odziana jest w tradycyjny bretoński strój – na granatową suknię z długimi rękawami założony ma biały fartuszek oraz kolorową kamizelkę. Głowę okrywa czepek w tych samych barwach. Dziewczynka siedzi w niedbałej pozie, lekko zgarbiona. W dłoniach ułożonych na kolanach trzyma lalkę ubraną identycznie jak ona. Twarz dziecka ukazana jest z półprofilu, oczy wpatrzone w dal. Tłem dla dziecka jest zielona roślinność.
Artysta użył w obrazie intensywnej palety barw. Sposób nakładania farby – grubymi pociągnięciami pędzla, nadaje dziełu fakturę. Modelka, o imieniu Meloe, jest zapatrzona w dal, jakby nieobecna. Wydaje się być zamyślona, zatopiona we własnym świecie. Skłania to widza do rozważań nad tematem rozmyślań dziecka. Nawiązuje to do tematów podejmowanych przez artystów pod koniec wieku - zespolenia z naturą oraz rozważań o nadchodzących czasach.
 
Tekst: Katarzyna Bartosiak
Literatura:
Galeria Rogalińska Edwarda Raczyńskiego, oprac. M.Gołąb, A.Ławniczakowa, M.P.Michałowski, [katalog wystawy w Muzeum Narodowym w Poznaniu, listopad 1997-marzec 1998], Poznań 1997, poz. kat.435.