Wystawa czasowa

Już od 15 października serdecznie zapraszamy na wystawę czasową "70. rocznica otwarcia Muzeum Pałacu w Rogalinie".

24 lipca 2019 roku minęła 70 rocznica uroczystego otwarcia Muzeum w Rogalinie - nowego Oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu. Zaadoptowanie na ten cel dawnej siedziby Raczyńskich nie było przypadkowe. Od dawna uchodziła ona za jeden z najcenniejszych zabytków rezydencjonalnych w Polsce, przyciągający nie tylko swoją architekturą i publicznie dostępną galerią, ale także wspaniałymi walorami krajobrazowo-przyrodniczymi. Nie bez znaczenia była także związana z tym miejscem historia, znaczona urodzinami Krzysztofa Arciszewskiego, wypadkami Wiosny Ludów, czy działalnością jednej z najbardziej zasłużonych rodzin wielkopolskich. Od utworzenia tutaj w latach 1770-76 rodowej siedziby Kazimierza Raczyńskiego była to bowiem nie tylko mieszkalno-reprezentacyjna rezydencja i miejsce wytężonej pracy sześciu kolejnych pokoleń, ale także ważny ośrodek polityczno-kulturalny o charakterze patriotycznym.

Potwierdzeniem rangi tego miejsca było wpisanie go w 2018 roku na listę Pomników Historii. Prowadziła do tego jednak długa i wyboista droga związana z wydarzeniami II wojny światowej i powojennymi dziejami Polski. Dokumentują to liczne zdjęcia archiwalne z zasobów Muzeum i zbiorów prywatnych. Pragniemy zaprezentować je na rocznicowej wystawie i w towarzyszącym jej katalogu. W powojennym Rogalinie splatały się bowiem nie tylko sprawy dotyczące prezentacji muzealnych, czy nieustających remontów. To też świadectwo zmagań o zachowanie rezydencji dla szerokiej publiczności, a nie tylko wąskiego grona wczasowiczów, czy partyjnych wybrańców. To również obraz uwarunkowań społeczno-politycznych decydujących o charakterze ekspozycji i funkcji poszczególnych pomieszczeń i budynków. To wreszcie zwierciadło przewartościowań w obrębie samej historii sztuki, szczęśliwie uwolnionej od subiektywnego, estetycznego podejścia do substancji zabytkowej. Jej miejsce zajęła naukowa refleksja poparta rzetelnymi badaniami archiwalno-konserwatorskimi, które nie pozwalają na bezkarne niszczenie zastanego dziedzictwa. Dziedzictwa, które zgodnie wolą rodziny Raczyńskich ma służyć wszystkim i na zawsze.

 

 

Bilety na wystawę czasową 70. rocznica otwarcia
Muzeum Pałacu w Rogalinie

 

Wstęp na wystawę czasową:

Bilet normalny

5 zł

Bilet ulgowy

3 zł

Wstęp do Galerii obrazów oraz na wystawę czasową:

Bilet normalny

18 zł

Bilet ulgowy

12 zł

Wstęp na cały Kompleks oraz na wystawę czasową:

Bilet normalny

35 zł

Bilet ulgowy

25 zł

Wystawie toważyszy oferta edukacyjna.

ZAJECIA EDUKACYJNE DO WYSTAWY 70. ROCZNICA OTWARCIE MUZEUM PAŁACU W ROGALINIE

MUZEUM OD KUCHNI. ZABAWA W MUZEUM

Jak działa muzeum? Czy w muzeum jest nudno? Kto tam pracuje? Jak się zachować w muzeum? Na te, i wiele innych pytań odpowiedź dostaną uczestnicy zajęć „Muzeum od kuchni. Zabawa w muzeum”. Dzieci będą miały okazję wcielić się w role różnych pracowników muzealnych, aby poprzez zabawę przybliżyć funkcjonowanie tej instytucji dzieciom.

Czas trwania zajęć 60-75 min
Dla Przedszkoli (6-latki), kl. I-III Szkoły Podstawowej

NA STAREJ FOTOGRAFII

Skąd w pałacu zdjęcia? Czego możemy się z nich dowiedzieć? Czy technika robienia zdjęć się zmieniła? W trakcie zajęć dowiemy się, co możemy znaleźć na starych fotografiach i dlaczego są wyjątkowo cenne. Odnajdziemy przodków fotografii i jej źródła. A także dowiemy się, że zdjęcia to nie tylko selfie. Zwieńczeniem zajęć będzie wykonanie przyrządu – camera obscura oraz zwiedzenie wystawy fotograficznej „70. rocznica otwarcia Muzeum Pałacu w Rogalinie”.

Czas trwania zajęć: 90 min
Dla Kl. 4-6 Szkoły Podstawowej

WOJNA W PAŁACU. ZNISZCZONE, UTRACONE, ODZYSKANE

Oryginale czy odtworzone? Jak wyglądały wnętrza pałacu w Rogalinie tuż po wojnie? Które przedmioty pamiętają czasy pierwszych mieszkańców? Co zostało zniszczone, utracone, a co udało się odzyskać? Jakie procedury ewakuacji zbiorów rezydencji, muzeów, archiwów istniały w roku 1939, a jakie dziś? Gdzie w czasie działań zbrojnych mieściły się największe magazyny-schrony dzieł sztuki? Zapraszamy wszystkich, którzy wspólnie  z nami chcą prześledzić wojenne i powojenne losy pałacu Raczyńskich oraz poznać najciekawsze historie odzyskania zrabowanego mienia.
Zajęcia kończy część plastyczna, wykonanie pocztówki rodem  z dwudziestolecia międzywojennego.

Czas trwania zajęć: 90- 100 min
Dla Kl. 6-8 Szkoły Podstawowej, Szkoły ponadpodstawowe, dorośli