Widoki morskie I

Widoki morskie I
Son (zw. Johannes-Son), Johannes (1859 - 1946)  
olej / płótno  
40 x 27  
przed 1905  
Galeria Rogalińska Edwarda Aleksandra Raczyńskiego  
MNP FR 266 (d. Mo 1470)  
Fundacja im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu  
Galeria Rogalińska Edwarda Aleksandra Raczyńskiego  
zakup  
Galeria Sztuki Europejskiej  

Johannes Son (1859-1946) artysta francuski. Nauki pobierał u Ed Yona w Paryżu. Przez lata wystawiał na Salonach Société Nationale des Beaux-Arts oraz innych francuskich Salonach. Był przedstawicielem tzw. szkoły lyońskiej. Zajmował się malarstwem pejzażowym oraz grafiką.
 
Opis obrazu:
 
Widoki morskie I to lewa część dyptyku ukazująca widok na redę portową, przy której cumują żaglówki. Kompozycja zbudowana jest wzdłuż poziomych linii, oddając spokój i statyczność. Artysta użył w dziele niemal monochromatycznej palety barw opartej na błękitach i bieli. Tafla wody, na pierwszym planie, stworzona jest mozaiką krótkich pociągnięć pędzla tworzonych różnymi odcieniami niebieskości. Przy lewej krawędzi obrazu połać wody i nieba dzielą, ujęte w ciemnej kolorystyce żaglówki ze złożonymi żaglami. W centrum dzieła zastosowana jest perspektywa powietrzna, zgodnie z którą wizerunki łódek wraz z oddalenie rozmywają się. Za nimi widoczny jest zarys wzniesienia. Partia nieba pokryta jest gęstymi białymi chmurami, zza których pojawiają się prześwity błękitu. Zajmuje ona niemal taką samą przestrzeń jak partia wody.
 
Pejzaż emanuje spokojem, skłania do wyciszenia i zastanowienia. Poprzez grę światłocienia oraz sposób kompozycji widok przywodzi na myśl dzieła impresjonistyczne.
 
Tekst: Katarzyna Bartosiak
Galeria Rogalińska Edwarda Raczyńskiego, oprac. M. Gołąb, A. Ławniczakowa, M. P. Michałowski, [katalog wystawy w Muzeum Narodowym w Poznaniu, listopad 1997-marzec 1998], Poznań 1997, nota biograficzna, s. 195.