W Rogalinie Skowronek wiosnę czyni w środku zimy!
Szanowni Państwo,
w Galerii obrazów przy pałacu Raczyńskich w Rogalinie ostatnie grudniowe dni, choć krótkie, były bardzo pracowite i twórcze. Z uwagi na remont gmachu Muzeum Narodowego w Poznaniu do Rogalina powróciły obrazy pochodzące z przedwojennej kolekcji Edwarda Aleksandra Raczyńskiego. Tym samym, stała ekspozycja galerii rogalińskiej, licząca obecnie 270 obrazów została wzbogacona o 22 wybitne dzieła, w tym 12 prac Jacka Malczewskiego z „Błędnym kołem”, cyklem „Zatrutych studni”, jego „Autoportretem z hiacyntem” na czele, a z drugiej strony 10 obrazów najwybitniejszych twórców tego czasu reprezentowanych „Mokrą wsią” Podkowińskiego, „Dziećmi na schodach” Boznańskiej, czy zachwycającymi pejzażami: „Śniegiem ” Fałata, „Łąką” Filipkiewicza, „Przed kościołem” Kamockiego, i wreszcie bajkowymi kompozycjami Witolda Wojtkiewicza.
Jest to wydarzenie wielkiej wagi w powojennych dziejach Rogalina, dla naszych Gości zaś niepowtarzalna okazja, by obejrzeć najważniejsze obrazy z kolekcji Raczyńskiego w jednym miejscu - w zaprojektowanym specjalnie dla niej gmachu Galerii, wzniesionym przez niego przy rezydencji w Rogalinie w 1910 r. w celu jej publicznego udostępniania.
W dużej sali galerii, w towarzystwie „Dziewicy Orleańskiej” Jana Matejki – największego płótna jakie wyszło spod jego ręki – znajduje się obecnie 45 najbardziej znaczących obrazów Malczewskiego, 6 płócien Olgi Boznańskiej, 3 Juliana Fałata oraz wiele innych prac, m.in. Józefa Pankiewicza, Władysława Podkowińskiego, Mehoffera, Weissa oraz Hofmanna i Wojtkiewicza.
Z ogromną przyjemnością zapraszamy do rogalińskiej Galerii w nowej odsłonie!
Zapraszamy od 19 grudnia br. do zakończenia prac remontowych
w Galerii Malarstwa i Rzeźby w Poznaniu wiosną 2024
Do zobaczenia w Rogalinie!